"Ziua Mondială a Sănătăţii" este o zi globală de conştientizare a sănătăţii, sărbătorită anual pe 7 aprilie.

     În cadrul Liceului Gheorghe K. Constantinescu, elevii clasei a 10-a A împreună cu 2 cadre didactice au marcat această zi de interes mondial, prin diverse activităţi desfăşurate: dezbateri pe tema "Sănătatea începe din farfurie", prezentarea şi descoperirea informaţiilor ce reies din "Piramida alimentelor", efectuarea unor planşe reprezentative, cu imagini şi proverbe despre un stil de viaţă sănătos.

     Elevii noştri au primit şi un chestionar cu privire la comportamentul lor alimentar, la final fiind interpretate rezultatele acestora.

     Au fost foarte încântaţi, au participat cu mare interes şi au rămas plăcut impresionaţi de cele descoperite în cadrul activităţii.

 

 

  

Ziua Mondială a Sănătăţii http://liceulghkconstantinescubraila.ro/ Florin Gradinariu