Zilele Liceului Tehnologic "Gheorghe K. Constantinescu" s-au încheiat vineri, 06.05.2022, cu o serbare şcolară. După cum se ştie, orice serbare şcolară este o sărbătoare, atât pentru copii, cât şi perntru cadrele didactice. Pregătirea unei serbări este un prilej de a pune în valoare imaginaţia şi creativitatea tuturor participanţilor. La această serbare au fost invitate şi foste cadre didactice care au predat în cadrul liceului şi care, între timp, s-au pensionat.

         Activitatea a debutat cu o scurtă prezentare a vieţii şi activităţii lui Gheorghe K. Constantinescu, realizată de eleva Roşca Andreea de la clasa XI-A.

      Programul artistisc a continuat cu următoarele momente:

      1. Sceneta soacra cu trei nurori

      Această scenetă a fost interpretată de elevii clasei a XI-a B, profil Industrie Alimentară, coordonaţi de doamna dirigintă, profesor Visalon Anicuţa. Aceştia şi-au demonstrat talentul actoricesc în faţa colegilor şi al cadrelor didactice.

 

      2. "Frumuseţea lirică" - o altfel de frumuseţe!

      Acest moment liric a fost prezentat de eleve din clasa a X-a A sub coordonarea doamnelor profesoare: Mirela Gazea, Gina Moroianu, Florica Mârae, Maria Jipa.

      3. Dansul Rromani.

      Momentul artistic pe ritmuri rromani a fost coordonat de doamna profesor Palade Mioara. 

       4. Sceneta "Costică, dormi?"

      Sceneta a fost interpretată de elevele Moldoveanu Andreea şi Tudose Flaviana de la clasa a X-a A, profil Estetică, sub coordonarea doamnelor profesoare Mireala Gazea, Gina Moroianu, Florica Mârae şi Maria Jipa.

       5. "Exersăm, creăm şi ... prezentăm!"

       Elevele claselor a IX-a C, a IX-a D, a X-a A, a XI-a C şi a XI-a F şi-au prezentat coafurile realizate de ele însele sub îndrumarea doamnelor profesoare Florica Bratosin, Mirela Gazea, Gina Moroianu, Florica Mârae, Marinela Chiroşcă şi Maria Jipa.

 

       6. Sceneta "Floarea şi Gheorghe"

       Această scenetă face parte din Proiectul Educaţional Local "Pe-un picior de plai, pe-o gură de Rai" şi a fost interpretată de talentatele eleve Gheorghe Maria şi Sasu Andreea de la clasa a IX-a AB, sub coordonarea doamnei profesor Nazîru Diana.

       7. Dans tradiţional popular

       Elevii Oprişan Emilia, Avrămescu Dragoş şi Mărgineanu George au demonstrat că românului îi şade bine cu dansul şi cu straiele tradiţionale. Aceştia au fost îndrumaţi de doamna director, profesor Zăinescu Silvia.

       

       La finalul întregii serbări, doamna director Zăinescu Silvia a prezentat Revista Şcolii intitulată "Petalele Adolescenţei", numărul 9, revistă reluată după o întrerupere de 6 ani. Doamna director adjunct, profesor Nazîru Diana a înmânat fiecărui cadru didactic câte un exemplar al revistei. Programul a continuat cu o masă festivă dedicată cadrelor didactice.

 

 

 

 

Programe artistice dedicate Zilelor Şcolii http://liceulghkconstantinescubraila.ro/ Florin Gradinariu