În perioada 02-06 mai 2022, în cadrul liceului nostru s-a derulat proiectul educațional "Pe-un picior de plai, pe-o gură de Rai", în scopul aprofundării în rândul elevilor a unor elemente de cultură și civilizație tradițională.

Activitățile derulate pe parcursul acestui proiect au fost următoarele:

1. Concurs pe echipe ( 4 echipe a câte 2 elevi) , intitulat " România pitorească"
  2. Expoziție de obiecte tradiționale, afișe, desene si picturi cu motiv tradițional;
  3. "Cântec, joc si voie bună" ( dansuri populare românești);
  4. Povești la gura sobei ;
  5. Sceneta " Floarea si Gheorghe" .

Profesori coordonatori: Diana Lucia Nazîru, Silvia Zăinescu, Mioara Palade, Teodora Mărtin, Iulia Radu si Raluca Diana Micu

Activitățile desfășurate au avut un impact pozitiv în rândul tuturor elevilor și profesorilor, cu mențiunea că elevii participanți au fost recompensați cu diplome.

Proiectul educațional "Pe-un picior de plai, pe-o gură de Rai" http://liceulghkconstantinescubraila.ro/ Florin Gradinariu