Asociaţia de Dezvoltare a Liceului Tehnologic “Gheorghe K. Constantinescu”, în parteneriat cu Liceul Tehnologic ”Gheorghe K. Constantinescu” Brăila, este în curs de implementare a proiectului “Armonie cu natura în ferma didactică”, proiect finanţat de Fundaţia pentru Parteneriat şi MOL România, prin programul “Spaţii verzi”, componenta “Permacultură în Zone Urbane”.

    Astfel, a avut loc prima activitate din cadrul proiectului, Simpozionul ”Agricultura ecologică – viitorul planetei”, la care au fost prezentate lucrări de specialitate ale elevilor Liceului Tehnologic ”Gheorghe K. Constantinescu” Brăila și ale studenților Facultății de Inginerie și Agronomie Brăila, din cadrul Universității ”Dunărea de Jos” din Galați.

     Obiectivele acestei activități au constat în dezvoltarea spiritului ecologic al elevilor, al studenților şi al membrilor comunităţii locale și  conştientizarea importanţei agriculturii ecologice.

 

Agricultura ecologică http://liceulghkconstantinescubraila.ro/ Admin GKC